WINNERS

2019 (being updated)

 

Merchandising (products, literature etc), customer orientation (neatness of staff and stand, attitude etc), user friendliness (flow of people, accessibility , stand (impact, design), marketing compatibility (theme, image)

A

Gold Certificate Stand Winners

COMMERCIAL/WELFARE STAND JUDGE – HALLS 4 & 5 

VANESSA NICOLAU (GAUTENG)

JUDGES FAVOURITE STAND ON SHOW :

SA LIPIZZANER

 

NATURE’S FARM

BIDAIR

JOCK DOG FOOD

PAWS FROM HEAVEN

LOKUNO

SA LIPIZZANER

PET SA 

BAYOPET

WOW AND MAGIC

PnP NUTRIPHASE

PET E MED

TUCKERS NOVELTIES

CLUNY ANIMAL TRUST

ROBUST A BALL

ANIMAL ANTI CRUELTY

 

HALL 4 – BREEDERS & CLUBS

STAND JUDGE: KALMINA ANNE HAYES (WESTERN PROVINCE)  

JUDGES FAVOURITE : WESTBERG KENNELS 

Rosettes by Winning Rosettes & Elan Rosettes

2019 BREED JUDGE – MR JAN COPPENS (THE NETHERLANDS)

WODAC CHALLENGE OF THE CHAMPIONS – “GOLDEN COLLAR AWARD”

sponsored by BAYOPET

GOLDEN COLLAR WINNER: ENGLISH POINTER

GOLDEN COLLAR RESERVE: SIBERIAN HUSKY

WODAC 60-WEAVING POLE CHALLENGE 

(Wodac 60-Weaving Pole Record – held by Cleopatra (Gauteng) – German Shepherd Dog – 11.43 secs)
Winner (Large dogs): Flyer & Yolan Friedman
Winner (Small dogs): Sebbie & Michelle Howard

BAYOPET AGILITY

Friday –

Small/Medium : 1st Place – Aimee & Shelley van Schalkwyk  — 2nd Place – Yogi & Carol Staughton — 3rd Jessica & Adele Osenton

Large : Winner – 1st Place – Kammie & Yolan Friedman  — 2nd Place – Flyer & Yolan Friedman — 3rd Place – Rhett & Noelene Pretorius

Saturday – BAYOPET AGILITY CHALLENGE

Small : Winner – 1st – Jessica & Adele Osenton — 2nd Sebbie & Michelle Howard

Mediujm : 1st – Levi Tarryn Posthumus — 2nd Chanel & Gaby Grohovaz

Large: Winner – 1st – Bo & Yolan Friedman — 2nd Flyer & Yolan Friedman

DR HAHNZ TUNNELLING

Friday 

Winner : Small/Medium – 1st – Chanel & Gaby Grohovaz — 2nd Nina & Gaby Grohovaz

Winner : Large – 1st – Blade & Lynda Redman  — 2nd – Rhett & Noelene Pretorius

Saturday

Winner : Small/Medium – Chanel & Gaby Grohovaz — 2nd – Yogi & Carol Staughton

Winner : Large – 1st – Nitro & Michelle Williams — 2nd – Flumi & Gaby Grohovaz

DR HAHNZ TUNNEL & JUMP

Winner : Small/Medium – 1st – Lexi & Susan Kleynhans — 2nd – Griffin & Tarryn Posthumus

Winner : Large – 1st – Kammie & Yolan Friedman — 2nd – Flyer & Yolan Friedman

WODAC CANINE SURVIVOR – Victor Ludorum of the Working Dog sponsored by Wodac Pet Expo

Judges: Andrew Wright (Gauteng) & Nicholas Osborne (Gauteng)
WINNER: Tayla Van Brakel

WODAC “CELEBRITY” DOG JUMPING CHALLENGE in aid of ANIMAL WELFARE Sponsored by 93.8 FM & Dotsure Pet Insurance

Winner: Batchelor SA finalist – Michelle Reddy with Bright

“THE SILVER LEAD” CHALLENGE sponsored by WODAC
WINNER : SHETLAND SHEEPDOG 

RESERVE: FRENCH BULLDOG

YOUNGSTARS sponsored by PnP NUTRIPHASE
JUNIOR WINNER: AUSTRALIAN SHEPHERD

PUPPY WINNER & OVERALL BEST YOUNGSTAR : WHIPPET

BRACE CHALLENGE
WINNER: English Pointers 

GRAND MASTERS

WINNER : STANDARD LONGHAIRED DACHSHUND

RESERVE : LHASA APSO

NEUTER CHALLENGE
WINNER: STANDARD WIREHAIRED DACHSHUND
Reserve:  SIBERIAN HUSKY

BREEDERS CHALLENGE sponsored by HEALTHY PET ACCESORIES
WINNERS: GREAT DANES – BREEDERS – FAIRMOOR
RESERVE: ADENCROWN BULLMASTIFFS

CHILD & JUNIOR HANDLERS sponsored by WODAC
CHILD HANDLER:
Winner: Izabella Usher – Reserve:  Holly Raatgever

JUNIOR HANDLER:
Winner: Shay Wright (Bearded Collie) – Reserve S Van Rooyen (Maltese)

WODAC DANCING WITH DOGS – SA CHAMPIONSHIPS 2019 sponsored by RICKI LITCHFIELD

WINNER: 

WODAC INCREDIBLE DOG CHALLENGE (WIDC)

WINNER: YOLAN FRIEDMAN & KAMMIE

BAYOPET AGILITY CHALLENGE – SATURDAY 21ST

WINNER: LARGE – 1st       2nd 
WINNER: MEDIUM – 1st     2nd 
WINNER: SMALL – 1st       2nd 

WODAC NATIONAL CAT SHOW 
International Judge: 
2019 CHAMPION OF CHAMPIONS WINNER