2013 WINNERS - Gallagher Convention Centre
Stand Awards - Breed - Agility, Dog Jumping etc
(pics will be on shortly)

STAND GOLD AWARDS & MEDALS

Stand Judging Criteria:

Merchandising (products, literature etc), customer orientation (neatness of staff and stand, attitude etc), user friendliness (flow of people, accessibility , stand (impact, design), marketing compatibility (theme, image)

****************

Stand Judge:  GAEL MORISON  (KZN)

BHENYATI PROMOTIONS - TLC & EMERALD GOLD PET FOOD  (Judges Favourite)

   Animal Anti Cruelty League

Promeal & Dogsense  

SA Complete Pet Food

Cipla Vet

Cat Box Pet Hyper

Wagworld

Milton & Bella

Aucamp & Strydom Arabian Studs

Merial SA

Adencrown Bullmastiffs

Lionels Choice

Destiny Basset Hounds

Promix Animal Supplements

Poo Flush

Pit Bull Federation

Bhenyati Promotions (TLC & Emerald Gold Pet Food)

My Rhino

Transvaal Terrier Club

Ford Motor Company

Rooibos Aromatics

Judges Favourite rosette by RUSHFORD ROSETTES

****************************************************************

BREED JUDGE

SHHARAT SHARMA (INDIA)

CHAMPIONS - "GOLDEN COLLAR AWARD" sponsored by SA COMPLETE PET FOOD

 
GOLDEN COLLAR WINNER: AFGHAN HOUND - CH GOLD 'N COPPER BLACK CODE (IMPORTED SWEDEN)  Owned by J A Bezuidenhout
GOLDEN COLLAR RESERVE: SIBERIAN HUSKY - CH NANOOK PVT STK KAJUN SKY OF KAMCHATKA  Owned by Mrs RMK Joubert
 
 

The following champions (four unplaced from each group) were selected to go forward to compete for the prestigious GOLDEN COLLAR AWARD:

Gundogs: Pointer (Am/Can/SA Ch. Seasyde Hollywood (Imp USA); Golden Retriever (Ch Ghlenairh glenfiddich of Tyweire FQ HD C1 B2 ED00; Cocker Spaniel (Ch Dervely Sweet Rapsody; English Springer Spaniel (SA Ch Whitesquall Can't Hardly Wait)

Herding: Australian Shepherd (Stavros My Red Rascal for Zakur); Bearded Colloe (Ch Potterdale Black Diamond of Merrymead (Imp UK); Rough Collie (Ch Randglen Limited Edition); White Swiss Shepherd (Ch White Knight Majestic Zytrix HD A1-A1 ED00);

Hounds: Dachshund Min. Longhaired (Ch Lionel All Black of Getwick); Rhodesian Ridgeback (Ch Dykumos Deives Edition to Afrika of Gondwana (Imp USA); Rhodesian Ridgeback (Yaw Adyuba Royalty by Flair for Gondwana (Imp Neth); Afghan Hound (Ch Gold 'N Copper Black Code (Sweden)

Terriers: American Staffordshire Terrier (Ch Lacosanostra Evola); Smooth Fox Terrier (Ch Roykin Frontrunner); Norfolk Terrier (Ch Macsnest Royal James of Mossgiel)

Toy: Italian Greyhound (Ch Ravilais Magnolia Moth); Italian Greyhound (Ch Ravilais Moth's Republic of Canta Libre; Just Chloe (Papillon); Yorkshire Terrier (Ch & Ch (Can/Am) Rigair Marshal Gzada;

Utility: Chow Chow (Ch Ro-Nin-Ki-Mi for Kimekai Cunami (Imp LTU); Standard Poodle (Lebecks Silver Mist; Standard Poodle (Ch Polar Express to Sunbrilliant); Standard Poodle (Int Ch Stelizane Elizabeth Swan)

Working: Boxer (Ch Montala's Ray of Light at Genelto; Great Dane (Ch Int Ch Fairmoors Call me Fagin); Siberian Husky (Ch Nanook Pvt Stk Kajun Sky of Kamchatka); Newfoundland (Duramti New Moon)

 

ADULT STAKES sponsored by Wodac
WINNER: MINIATURE LONGHAIRED DACHSHUND - GETWICK HOT SHOT - Owned by Mrs W J & R Davies 

RESERVE: ITALIAN GREYHOUND - CANTA LIBRE BRAVO BAGGIO OF RAVILAIS - Owned by Mr I C Allison 

Adult Gundogs

1st - COCKER SPANIEL - BRASSWINDS MAID OF HONOUR AT WYLWIND (IMP USA) - Owned by Mr J de Souza

Adult Herding

1st - AUSTRALIAN SHEPHERD - RAGTIME SUMMER FLING @ ADOBE FOR STRATHAVEN (IMP USA) - Owned by Miss N L Baxter

Adult Hounds

1st - MINIATURE LONGHAIRED DACHSHUND - GETWICK HOT SPOT - Owned by Mrs W J & R Davis 

Adult Terriers

1st -  WEST HIGHLAND WHITE - Burncree Shona of Kiala - Owned by Mrs K J Da Silveira 

Adults Toys

1st - ITALIAN GREYHOUND - CANTA LIBRE BRAVO BAGGIO OF RAVILAIS - Owned by I C Allison

Adult Utility

1st - TOY POODLE - STELIZANE DIAMOND LADY - Owned by Jane Kiefer

Adult Working

1st - GIANT SCHNAUZER - GENTLY BORN ZIG ZAG UDACHI (IMP RUSSIA) - Owned by Mr E J Watson

 
 
YOUNGSTARS sponsored by MEDIPET
WINNER:  IRISH WOLFOUND -DUROSS BRUNEE - Owned by M J Du Plessis 
RESERVE: SIBERIAN HUSKY - KAMCHATKA RAZZMATAZZ - Owned by Mrs RMK Joubert 
 
Youngstars 4-6 months
 
1st - SIBERIAN HUSKY - KAMCHATKA RAZZMATAZZ - Owned by Mrs RMK Joubert 
 
Youngstars 6-9 months
 
1st - AUSTRALIAN SHEPHERD - Hearthside Designed in the USA for Stavros - Owned by J J Gray 
 
Youngstars 9-12 months
 
 1st - RHODESIAN RIDGEBACK - Roseridge Royal Rowan of Gondwana - Owned by C M Jacobs 
 
Youngstars 12-18 months
 
1st IRISH WOLFHOUND - Duross Brunee - Owned by M J du Plessis 
 
 
GRAND MASTERS sponsored by WODAC
WINNER: AUSTRALIAN SHEPHERD - CH STAVROS B'LVE IT OR NOT - Owned by L P Gray
RESERVE: LHASA APSO - CH & INT CH KOKOMO SIMPLY RED OF ARYLLMAR - Ownewd by M Heneke 
 
 
 
BREEDERS CHALLENGE sponsored by PROMEAL/DOGSENSE (Nutroscience)
WINNERS: GREAT DANE - FAIRMOORS KENNEL - Breeders: Mr M & Mrs L Beckmann 
 
RESERVE:  BASSET HOUND - MIDESTINO KENNEL - Breeders: Mrs C A Marais
 
 
 
 
WODAC CHILD, JUNIOR & SENIOR HANDLERS
Prizes sponsored by Marltons
CHILD HANDLER:
Winner:  Master Jordan Wright (Hungarian Puli) 
 
 
JUNIOR HANDLER:
Winner: Miss Farrah Dee Gray (Australian Shepherd) 
Reserve: Miss Hannah Thompson (Standard Poodle) 
   
  
SENIOR HANDLER:
Winner: Miss M Jackson (Australian Shepherd) 
Reserve:  Mr Andreas Kiefer (Toy Poodle) 
 
 
 
DANCING WITH DOGS - SA CHAMPIONSHIPS 2013
Prizes sponsored by Marltons & Isle of Dogs
Winner:  Xandre Dearden with Finn (South African Champions)
 
PETZBLING FASHION SHOW brought to you by PROMEAL
  
Saturday - Judge: Mr Shharat Sharma (India) Winner : Amanda Alberts with her Miniature Poodle
Sunday - Judge: Ms Roxy Blows (Radio Presenter 93.8 Mix FM) Winner : Sharon Hyslop with her Toy Poodle
 
  
WODAC INCREDIBLE DOG CHALLENGE  (WIDC)
  
WINNER:   RICHARD WRIGHT AND KWIK (Border Collie)
Congrats Richard on winning all four selected WIDC events.
 
 
WODAC INDOOR AGILITY GRAND PRIX
 
Judge: MINNA ESTEMAA (HOLLAND) 
 
WINNER: LARGE - RICHARD WRIGHT AND KWIK 
 
WINNER: MEDIUM - GABY GROHOVAZ AND LOLLIE 
 
WINNER: SMALL - ALETT REED AND VOLT 
 
WODAC NATIONAL CAT SHOW
  
  
TOP SOUTH AFRICAN BRED - WINNER TR SP PR CRACKER COTTON EYE JOE - Copper-Eyed Whie Persian Male Neuter owned by Rene van Wyk and Bre3d by amanda Visser & Pat Williams
 
CHAMPION OF CHAMPIONS WINNER CRACKER RAZZLE DAZZLE - Black Tortie Persian Female owned by Rene van Wyk and Bred by amanda Visser & Pat Williams
 
  
 PROMEAL "SUPER DOG" Dog Jumping Award
Winner: RICHARD WRIGHT & KWIK (Border Collie)
  
60-WEAVING POLE CHALLENGE & 30-WEAVING POLES
Prizes sponsored by Marltons
(Wodac 60-Weaving Pole Record - held by Cleopatra (Gauteng) - German Shepherd Dog - 11.43 secs)
WODAC OVERALL WEAVING POLE WINNER : RICHARD WRIGHT & KWIK
  
Friday 60 Weaving Poles - Winner - Richard Wright & Kwik 15.31 secs
Saturday - 30-Weaving Poles Knock-out - Winner: Arlene Johnson & dice (7.78 secs)
Sunday - 60- Weaving Poles - Winner - Richard Wright & Kwik 14.90 secs 
 

COMPLETE PET FOOD AGILITY  

Friday - Judge :

Small/Medium : Winner - Gaby Grohovaz and Chippie 

 Large : Winner - Noeleen Pretorius with Codie  

Sunday -

Small/Medium: Winner - Carol-Anne Brown and Picasso  

 Large: Winner - Richard Wright and Kwik  

COMPLETE PET FOOD TUNNELLING

Friday 19th  - Winner : Richard Wright with Kwik  

Saturday 20th - Winner : Juri Smith with Tori

Sunday 21st - Winner : Richard Wright with Kwik

 
WODAC CANINE SURVIVOR - Victor Ludorum of the Working Dog
Prize sponsored by Regal Pet Health (Herbex)
Judges: Andrew Wright (Gauteng) & Alistair Fraser (KZN)
WINNER: Ansie van der Walt with her dog Kincora Kit Kat (Golden Retriever) 
 
 
WODAC "CELEBRITY" DOG JUMPING CHALLENGE in aid of ANIMAL WELFARE
 
Winner :
2nd :
3rd :
 
Well done guys!
 

PROMEAL DOG JUMPING

FRIDAY - Splash & Dash

M ini/Midi Winner: Gaby Grohovaz and Chippy 

Standard Winner: Richard Wright and Kwik

SATURDAY - Speed Event

Mini/Midi Winner: Gaby Grohovaz and Chippy 

Standard Winner: Richard Wright and Kwik 

SUNDAY - Knock-Out Pairs

Mini/Midi Winner: Dylan Brown and Fudge 

Standard Winner: Richard Wright and Kwik 

 .

WUMA FLYBALL - Team Event - SUNDAY     

JUDGE:  SUE VAN DE PIJPEKAMP

WINNING TEAM - COOL RUNNINGS (Team Captain - N. Rosner)  Best Time: 20.86

RUNNERS UP - STAR WARS (Team Captain - R. Bosch)  Best Time:23.96

 CONGRATULATIONS & WELL DONE TO ALL COMPETITORS

'new and exciting events planned for 2014'

SEE YOU NEXT YEAR!

 
Need Acrobat Reader? please download the latest version here before opening the files below

Bookmaker bet365 Bonus review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker bet365 Bonus review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 Bonus review by ArtBetting.de

Online bookmaker Romenia bet365